Dagar : Timmar : Minuter : Sekunder
Team / Deltagare / Snitt

Nyheter

Bra att veta inför semi/final

Publicerades 2017-10-18 12:56:49.

Hej bästa semifinalister!

Bra att veta inför finalhelgen;

- Karta kommer delas ut på incheckningen. Observera att fritt fiske gäller utom i Södermanlands län. Allmänna reglerna gäller dock i övrigt.

- Sjömacken kommer finnas tillgänglig för påfyllnad av bensin eller diesel. Endast kortbetalning. Macken har förberett.

- Lunchlådor plockas av varje team vid Mat Mattes bil. Plats vid deltagarmötet / ramp båda dagarna från 07:00 - 08:25.

- Start fredag kommer ske enligt tidigare direktiv. Start lördag tillåts fri trailning i hela området. Ekipage åker när startskottet går. Observera att tiderna på schemat gäller. Inga undantag.

- Bevakning av ekipagen på traileruppställning samt båtplatser sköts av Securitas torsdag - lördag natt.

- Obligatoriskt morgonmöte fredag och lördag 08:30. Tänk på att vara ute i god tid.

- Håll koll på att allt uthämtas på huvudhotell Sunlight från torsdag kl 12.00. Mätbräda + startpåse + info.

Finalområdet utökas!

Publicerades 2017-10-16 21:08:48.

På grund av stort antal deltagande team utökar vi tävlingsområdet!

Nordlig gräns går vid Sandhamns nordligaste spets i Stockholms skärgård.
Sydlig gräns går vid Händelöps sydligaste spets i Västerviks skärgård.

Anledningen till ändring av semi + finalvatten är följande;
Länsstyrelsen har hört av sig med gällande restriktioner för naturreservat utöver de allmänna fiskreglerna som finns på Länsstyrelsens hemsida och dess relaterade PDF:er.
Detta gäller enbart områden i Södermanlands län. Tävlingsledningen har försökt föra dialog med berörd myndighet men reglerna står fast även vid denna SM-tävling.
Restriktionerna gäller naturskydd och naturreservat då tävlingar inte får ske i markerade områden. se karta. Detta gäller all typ av tävling tex, segling, pingis, boxning och orientering.
I alla övriga områden från Sandhamn ner till Händelöp gäller allmänna regler oavsett fritidsfiske eller tävlingsfiske - och även om vi utövar C&R så gäller totalt fiskeförbud i vissa områden.
Team som inte tagit del av Länsstyrelsens allmänna regler och områden tidigare och varit i fredade områden och rekat eller tränat har dessvärre fiskat felaktigt då detta är allmänna regler.

På grund av att det är nästan 200 anmälda team i kombination med ovanstående restriktioner och att vi fick kännedom om detta i ett sent skede så har snabbt beslut tagits att utöka tävlingsområdet.

Vi välkomnar Renz-Stein Lures som ny partner!

Publicerades 2017-10-10 10:02:08.

Renz-Stein Lures ansluter som ny partner inför kommande år och detta års semifinal och final.

En sommarhälsning!

Publicerades 2017-07-07 11:46:06.

Hej alla deltagare!

Efter våromgången så har över 470 team deltagit i kvalen som började i Malmö / Ringsjön som sedan avslutades i Karlskrona / skärgården.

Vi tackar för våromgången och är glada att meddela att nu kan ni även läsa mer och boka er plats till semifinalen i Nyköping!
http://2017.sportfishmasters.se/sv/semifinal/anmalan/fredag/

I Nyköping är det inte bara semifinal och final utan också ett gästabudsår som har mycket att erbjuda i kommunen;
http://nykopingsguiden.se/gastabudsaret2017

Vi vill önska alla en trevlig sommar och på återseende!

Finalhelg 2017

Publicerades 2017-06-09 09:59:20.

Läs informationen noga och anmäl ditt team!

Esox Gear exklusiva specialfärger

Publicerades 2017-05-31 11:26:43.

Esox Gear som har samarbetat med Sportfish Masters under tre år har nu tagit fram fyra specialfärger exklusivt för Sportfish Masters 2017 på det mycket framgångsrika betet Curly Lucy 20.

Utöver dessa fyra Curly Lucy har även en Toddler tail tagits fram i superexklusiva 30 ex.
Dessa beten finns i en begränsad upplaga och kan alltså enbart köpas via Sportfish Masters.

Köp kan göras på plats vid kval eller genom förbeställning på mail.
Alla köp hämtas ut vid kval.

Vill ni föreställa så mailar ni på niclas@sportfish.se samt swishar till 123 577 4708 - uppge namn och kval!
Försäljning på plats tar vi endast emot Swish.

Priser:
- Curly Lucy = 69:- st eller alla fyra färger för 250:- (ord 276:-).
- Toddler tail = 300:-

En större version av fotot

Nya huvudsponsorer

Publicerades 2017-04-28 20:29:22.

Vi välkomnar stolt nya huvudsonsorerna drev.se och Costa, samt nya försäkringspartnern Atlantica!

Välkommen till säsong 2017

Publicerades 2017-03-10 03:11:43.

Ta en titt och ta reda på vad som är nytt!

Anmälda team

  1. Team Rispect Sweden / Intersport Eslöv Patrick Persson
    Emil Arvidsson
    Roger Thelander
  2. Team J Emil Jansson
    Jakob Jansson
    Olov Duhs
  3. SLAN Mikael Alm
    Karl Cederblad
    Johan Öhman
  4. Team croccobaits Sebastian Andersson
    Kim Lundberg
    Alexander Björk
  5. Esox Lucifers Håkan Nordberg
    Arnel Derelon
    Björn Enenge
  6. Den onde den gode den fule Mikael Udehn
    Anton Berglund
    Markus Udehn
  7. South End Anglers Pierre Cardoso
    Christoffer Persson
    Michel Cardoso
  8. Verona motor Fishing Team mathias thoren
    tomas andersson
    christer bengtsson
  9. Mojoboats South / Guldmunkarna Oskar Wilnersson
    Eric Thunberg
    Richard Thunberg
  10. MSF Garagebait Fredrik Magnusson
    Fredrik Alminger
    Benny Hamlet
  11. Team Dalton Brothers Andé Ryberg
    Oliver Centrèn
  12. Gefle Profish Team 1 Patrik Carlsson
    Freddie Nurmi
  13. DARTS PREDATORS Mårten Johansson
    Martin Bergman
    Stefan Persson
  14. Lindahls Fiske&Natur Lars Lindahl
    Anders Mikaelsson
  15. BPM Anders Jonsson
    Rikard Didriksson
    Per Lundstedt
  16. Hooked by Ujvari Peter Ujvari
    Anders Ujvari
  17. Team Rockabilly Fishing Kent Olsson
    Marcus Lindgren
    Johan Gröndahl
  18. Team Enstöringarna Rickard Gustafsson
    Elias Olofsson
    Tim Johnsson
  19. Catch and win fishing team Victor Felix
    Anton Borg
    Johannes Liljegren
  20. Daphex Fishing Sweden 2 Mattias Lindström
    Martin Tjulin
    Oliver Andersson
  21. Silverfisk Johan Holmgren
    Tommy Nilsson
  22. Team Slangsnabben fiske Viktor Erlandsson
    Oskar Erlandsson
    Björn Uddman
  23. Team Piscandi Björn Berg
    Tommy Petersén
    Daniel Örnestav
  24. Happy Angler Joel Pilot
    Josef Pilot
    Jonas Olsson
  25. PÅSLAGET Adam Paskén
    Andreas Strömberg
    Emil bergman
  26. JMV 21 Mattias Fransson
    Mikael Andersson
    Gunnar Zackrisson
  27. TEAM LOCATION Lukas Bergström
    Fredrik Willby
    Christian Enbom
  28. Virveln W.O.G.S. Konsta Lyhnakis
    Joakim Nätterquist
    Per Larsson
  29. StammyBeach 2 Tobias Kärrbrand
    Ranet Barkman
    Olle reinholdsson
  30. Team Argos Active Jonatan Nellfors
    Jonatan Backlund
    Andreas Perdén
  31. Team Fiskekampen Peter Larsson
    Robin Andersson
    Per Linderdahl
  32. Fiskejunkies Fredrik Gren
    Magnus Karlsson
    Johan Nyström
  33. TEAM MÖRTFÖDD 2 Fredrik Vikström
    Hampus Eriksson
  34. TEAM GRÖN TERMOS Tomas Nyberg
    Anders Nilsson
    Kristian Nilsson
  35. Team PikeRockers Benny Andersson
    Johan Karlsson
  36. Team Tre Krokars Fredrik Karlsson
    Henrik Jensen
  37. Team HooKINGS Viktor Karlsson
    Henrik turesson
  38. Raymarine Pikhunters Jari Göras Axner
    Eero Haara
    Jussi Jaanus
  39. Wishes for Fishes Joakim Wall
    Tommy Isaksson
    Ulrik Strand
  40. Team GäddSlem Viktor Rosklint
    Martin Damberg
  41. Team Två Spön Andreas Kalfholm
    Gustaf Olhsson
  42. Team Tracker Dalarna Thomas Norman
    Marcus Johansson
    Jonas Kastberg
  43. Fox Rage / Pike Fighter Germany Jürgen Willig
    Lars van Heesch
    Hans Jürgen van Heesch
  44. Team Finnjävlar Tommy Suomela
    Pierre Westin
    Christer Suomela
  45. Team Pikefly Martin jonsson
    Tobias svensson
  46. TEAM FAGERSTA GÄDDHÄNG Tom Bragesjö
    Hugo Bragesjö
  47. S.P.A.T Fredrik andersson
    Henrik Lindqvist
  48. Team WLF Jimmy Bäcklund
    Mathias Falander
    Robert Linden
  49. Team DEA 1.0 Daniel Eriksson
    Tobias Andreen
    Mattias Dahlqvist
  50. Caesar Lures Mikael Hedsén
    Kenneth Wennerqvist
    Fredrik Mouton
  51. Team Rubber Junkies Christopher Eklund
    Fabian Forsgren
    Patrik Jakobsson
  52. WOLFYARD PIKERS Dennis Holmberg
    Krister Lundgren
    Joakim Mörtzell
  53. TEAM PMC Mike Karlsson
    Gert-Ove Bylander
    Anders Björk
  54. Sjövilt Fredrik Schlecker
    Johan Leiding
    Mattias Ljungqvist
  55. Team Dalarnassportfiske 2 Peter söderlund
    Leffe Eriksson
  56. Lakeland Fishing Pontus Svärd
    David Gustafsson
  57. TEAM GÄDDSTORM Haris Beganovic
    Martin Janers
  58. Patriot sweden fishing te@m Emil larsen
    Fredrik olsson
    Michael heydeck
  59. Oakstream fishing team Jens Ekström
    Linus Pettersson
    Christer Eriksson
  60. Team Traktor.Spinn Jems Martinsson
    Tobias Frid
    Olle Martinsson
  61. Skäve farmers Daniel Mårts
    Jens Eriksson
  62. Team Småpojkar Samuel Ternelius
    Gustav Samuelsson
    Felix Pettersson
  63. Team KAP Johan Palmqvist
    Johan Karvik
    Henrik Angel
  64. Team Glupsk Viktor Hult
    Magnus Svensson
    Mathias Eriksson
  65. Gubbkeps David Hall
    Niklas Larsson
    Lars Sponton
  66. Team norreskog Peter andersson
    Andreas Lind
  67. SpinnSport Roger Nilsson
    Christina Nilsson
  68. Team PPJ Joakim Pinola
    Pär Lagerberth
  69. Team meangreen Magnus Johansson
    Mikael Wallin
    Magnus Wallin
  70. Team Rockabily Fishing Fredrik Arvidsson
    Kim Andersson
    Jimmy Henriksen
  71. Team Snålvatten 2.0 Jonas Karlsson
    Isabel Syrjä
  72. Team loobilures Jim Mannfolk
    Robert mannfolk
    Tobias nordblad
  73. CWC Fishingteam 2 Jon Persson
    Johan Löfström
  74. DJ & D Jan Björklund
    Daniel Karlsson
    Daniel Wattman
  75. Team Keep it simple tony huotari
    sebastian nordström
  76. Team DiTo Tobias Carlsson
    Johan Hake
    Dick Samuelsson
  77. Yamaha Marine Store Lars Bergström
    Kalle Stenhammar
    Conny Friman
  78. Bat Fastards Oskar Arestål
    Daniel Bennet
    Andreas Åsberg
  79. Team Guiderna Petri Lehtonen
    Bo Lundgren
    Christoffer Esseen Larsson
  80. TEAM JSR FISHING Jimmy Lind
    Robert Belin
    Stefan Hellkvist
  81. Team Mothugg Jörgen Hedberg
    Stefan Hallin
    Jonas Angler
  82. Team burköl Daniel wiklund
    Christer wiklund
    Mikael wiklund
  83. Gäddexpressen Jens Ekhamn
    Micke Södergren
    Stefan Holmudd
  84. Pikeispike Björn Persson
    Fredrik Persson
    Alexander Johnson
  85. Pajkarna Oscar Jönsson
    Mattias Granlund
    Viktor Larsson
  86. WaideLures PikeBusters Peter Jansson
    Ola Lindgren
    Lars Broberg
  87. Team grundlarm Daniel Nylund
    Magnus nordlund
    Joakim Johansson
  88. Sjö & Havsguiderna Christian Jansson
    Ulrika Hedbom
  89. GEFLE PROFISH TEAM 2 Robin wikström
    Andreas ölander
    Tim eriksson
  90. Västertorps Hjärta Henrik Feldtman
    Patrik Askenstål
  91. Vgd predator Mathias Wilhelmsson
    Fredrik stålknapp
    Daniel Nordquist
  92. DAPHEX Fishing Sweden 1 Patrick Thelin
    Jimmy Lundbäck
    Tobias Grönkvist
  93. Pär&Pär Pär Åkesson
    Jonas Andersson
    Pär Rosenquist
  94. Team Fiske Farsorna Fredrik Lennings
    Kristoffer Åkesson
    Simon Wilnerzon
  95. Team Sumo / BNH Albin Rahm
    Eric Karlsson
    Alexander Andersson
  96. Team vänsterböj Niklas wallenström
    Robin moberg
    Mikael Wallenström
  97. Marinsystem Daniel Klareus
    Ted Vesterlund
    Andreas Engström
  98. Team OP Pierre Karlsson
    Oskar Alvarsson
  99. Slips Magnus Holtmar
    Olle Lundstedt
    Rasmus Grebacken
  100. Team Gäddai Knights Alexander Johansson
    Adam Liljedahl
    Ludwig Ceverinsson
  101. Hazardous baits Nebojsa Djordjevic
    Nemanja Bukvic
  102. TEAM KEEP IT SIMPLE 2 Daniel Mårtensson
    Joakim Nilsson
  103. Almightyanglers Emil Hagström
    Peter Hagström
    Markus Bergman
  104. ST Pike Martin Svanäng
    David Thunberg
  105. Team HFK Daniel Joneström
    Andreas Jernberg
    Jonas Skotte
  106. Team F.E.T Andreas Forss
    Tom Eklund
    Robin Tarander
  107. Team Talgoxe Mikael Mattsson
    Robin Wahlqvist
    Niklas Njurling
  108. Team Ljungby Jerks Magnus Paulsson
    Mathias Ahlberg
    Stefan Eriksson
  109. Team renzstein / x3m Fredrik Renz
    Fredrik Blom
  110. Usama Bin Fladen Tuomas Meriläinen
    pauli hytönen
    Mikael Selin
  111. Team Betestillverkningsverkstaden Marcus Bolander
    Jörgen Johansson
    Thomas Johansson
  112. TEAM Gagball Patrick Thörnberg
    Niclas Otter
  113. Team MouseFishing / Jiggar.nu Andreas Andersson
    Tony Andersson
    Mickael Nilsson
  114. ZAPTEAM GBG Reine Törnkvist
    Tim Suoranta
    Joakim Strandberg
  115. Team EFFZETT Sweden Christer Olsson
    Göran Hjelm
  116. Team Stöt Petter Persson
    Mattias Kjelsson
    Tony Edström Olsson
  117. ETTAN LÖS Max Bruce
    Calle Lundblad
  118. Team Predatorguiderna / Esox Gear - Jeden Tommy Jansson
    Sebastian Eriksson
  119. Snipjägarna Daniel Johansson
    Roger Carlsson
    Patrik Carlsson
  120. Team Mojoboats Victor Söderberg
    Chrisse Ericsson
    Albin Sharghi
  121. FF Pike Fredrik Hansson
    Eero Antton Mononen
    Fredrik Qvicker
  122. Team Gäddhuve Markus Karlsson
    Robin Tegebjer
    Sebastian Lindfors
  123. Dead Men Fishing Stefan Magnusson
    Thomas lindberg
    Magnus Rosenblom
  124. MAD PIKERS Mikael de Bruijn
    Alex Hägg
  125. Pikes for dummies Peter Sjögren
    Reine Gustavsson
  126. Team Kurresfiskeshop Tomas Svenberg
    Joel Ansorge
    Joakim Berglund
  127. Jiggar.nu Black Jakob Hanc
    Egron Nilsson
    Björn Boström
  128. Outbackfishing Lars Ljunggren
    Mattias Forsberg
    Fredrik Stjernholm
  129. Team Heavy Baiters Martin Eriksson
    Mathias Karlsson
    Henrik Eriksson
  130. Gefle Profish Team 4 Anders Westring
    Bo Eliasson
  131. Team Fishingingday Johan Skoglund
    Andreas Bjerendahl
    Patrik Bjerendahl
  132. #kungfupanda Robert Johansson
    Petter Dahl
  133. Swe.pikefishing Andreas Tarander
    Jonas martinsson
    Niklas Nordström
  134. Team Vallda Fishing Joel Waje
    Erik Jonasson
    Fredrik Larsson
  135. Team Hayden / Stratos Erik Börjesson
    Niclas Carlsson
  136. TeamSnubbarna Joakim Jegestad
    Robert Eriksson
  137. Team Gäddhäng / Bengtssons Robert Gerhardsson
    Rickard Lagerqvist
    Richard Kullmer
  138. Team Jokers Anders Törnström
    Jimmy Nyhlén
    Claes Lundqvist
  139. Årsta Pike Masters Pär Carlsson
    Ludvig Sandberg
  140. Team Pike Pros Filip Snäck
    Andreas Snäck
    Daniel Treijs
  141. Team PikeKnuckles Joakim Lindström
    Jonathan Forsberg
    Hannes Scott
  142. Hidehook & friends Marcus Larsson
    Viktor Kalèn
  143. Uppsala Pike Brigade (Team Kilen) Henrik Hagman
    David Nordström Englund
    Stefan Eriksson
  144. Sfk lodarna Mikael svensson
    Jörgen lundsten
  145. Team Kaos Fishing Charlie Kordes
    Jimmy Eriksson
    Ramus Falk
  146. Team Tre Krokar Rickard Edvinsson
    Erik Antonsson
    Andreas Peterson
  147. Team Gäddjägarna / Trosa Fiskeguide Fredrik Bäck
    Petter Hedborg
    Jens Segrén
  148. MOSSE LURES Anton Månsson
    Gustav Höglund
  149. Team Hk Adam boije
    Pawel Szczerba
    Tobbe larson
  150. ASL Tommy Larsson
    Niklas Anslin
    Andreas Sjöberg
  151. Pike Tribe Sweden André Holst
    Oscar Wahlman
    Hampus Lennartsson
  152. Team Högervev Daniel Axelsson
    Johan Karlsson
    Marcus Wikström
  153. Team Strömvalls Sportfiske Mathias Bergendahl
    Christoffer Blom
  154. Team Ouff! / Esox Gear Steve McVey
    Dennis Horikoshi
    Thomas Hård
  155. Team GOFIKA Jon Wilund
    Per Wilund
    Petter Rosenberg
  156. TEAM HFK2 Karl Marthon
    Oscar Sandberg
    Karl Eriksson
  157. Team Blockstopp Erik Andersson
    Bror E Olsson
    Thomas Larsson
  158. TEAM FAR & SON Daniel Arvidson
    Tomas Arvidson
  159. Mixed tackles Roger Gaardsdal
    Robin troncoso velasques
  160. Lost@c Mikael Ahlström
    Mats idegård
    Dan Jorsenius
  161. IPike Lures Andreas Lindström
    Jesper Näsvall
    Pontus Holmberg
  162. Team Griskris Adam Ericsson
    Emil Olsson
    Marino Gorsic
  163. Active Outfit Per Tjernström
    Viktor Enblom
  164. Team DEA+ Filemon Kristoffer Klasson
    Tobias hogdin
    Emma klasson
  165. Team Dahlund-Brandebo Pontus Dahlund
    Daniel Brandebo
  166. Team RenzStein Jörgen Segerstein
    Paul Rasmusson
    Fredric Segerstein
  167. Tajtlajn Robert Theil
    Malin Theil
    Anders Johansson
  168. Team Marin 2 Andreas Seger
    August Norberg
    Timar Mathiasson
  169. Team FPJ Fredrik Alm
    joakim Treijs
    Pär Sjöholm
  170. Team gladagäddan Anton Nilsson
    Simon gockert
  171. Active Anglers Anton Jansson
    Jesper Worm-Hansen
    Tomas Wahlsten
  172. Team Eastfield William Eksell
    Gustav Meisner
    Adam Orre
  173. Team Danger / Dittdrag.se 1 Daniel Gerber
    Mario Sbrzesny
    Tomas Sköld
  174. Team Danger / Dittdrag.se 2 Johan Palmqvist
    Johan Thelander
    Claes Berg
  175. *BoC* Fishing Hans Djupsjöbacka
    Mikael Öberg
  176. Spöknäckarna Peter Wester
    Nicklas Aronsson
  177. Team Bengtssons Butiken Alf Eckerström
    Niklas Wilhelmsson
    Christian Fridh
  178. Båt & Fiske Karlskrona Johan Svensson
    Ola Kråksberg
    Tommy Pettersson
  179. JIGGAR.NU ANCHORBAITS Victor Lemon
    Filip Axelsson
    Christoffer Sääw
  180. Pikeachu Oscar Lingefelt
    Anders Gårdlöv
    Olof Roth
  181. Team Finesse Martin Rees
    Per Ljungdahl
  182. Biggus dikkus Alex Nyman
    Linus Endahl
    Johan Bertlid

Anmälda men inte betalda/verifierade: 6.

Incheckade och klara för tävling: 176.

» Checka in med bokningskod