Klara för semifinal
Team / Deltagare / Snitt

Nyheter

SM i gädda - Catch With Care Sportfish Masters vill tacka samtliga deltagare för detta år!

Publicerades 2017-10-27 16:07:56.

Vi gratulerar samtliga finalister till en enorm bedrift att orka tre dagar tävling i sträck samt för team som placerade sig från 4-10 vill jag från ledningen personligen hälsa bra kämpat och hoppas ni med kommer till nya tävlingen WPC.

Ni har alla gjort en väldigt bra insats!

Ett stort tack till alla årets sponsorer och alla som sponsrade prisbordet.

Prisbordet på årets final presenterades av:
Catch With Care: Rullar, spön, landing net, bags.
Costa: Solglasögon.
Humminbird: Ekolod / plotter.
Raymarine: Ekolod / plotter.
Linder Aluminiumbåtar: Linder 445 Catch.
Båt & Trailer Huddinge: Trailer.
Atlantica Båtförsäkringar: Försäkring.
Semiprisbord presenterades av Renz-Stein.
Längsta fisk under året presenterades av Esox Gear.

Livesänd final

Publicerades 2017-10-23 11:40:23.

Förberedelser innan finalen

Publicerades 2017-10-23 11:01:29.

Vinnare: Jiggar.nu Black

Publicerades 2017-10-22 19:13:46.

Resultatlistan har publicerats!

Foton etc kommer, just nu har vi bara hunnit med resultatet!

En sommarhälsning!

Publicerades 2017-07-07 11:46:06.

Hej alla deltagare!

Efter våromgången så har över 470 team deltagit i kvalen som började i Malmö / Ringsjön som sedan avslutades i Karlskrona / skärgården.

Vi tackar för våromgången och är glada att meddela att nu kan ni även läsa mer och boka er plats till semifinalen i Nyköping!
http://2017.sportfishmasters.se/sv/semifinal/anmalan/fredag/

I Nyköping är det inte bara semifinal och final utan också ett gästabudsår som har mycket att erbjuda i kommunen;
http://nykopingsguiden.se/gastabudsaret2017

Vi vill önska alla en trevlig sommar och på återseende!

Kval avslutat

Publicerades 2017-06-17 17:05:50.

Nu är kvalet avslutat och ytterligare 27 team har blivit semifinalister.

Gå till sidan Resultat.

Stort tack till alla deltagare och grattis alla semifinalister!

Då har kvalet startat!

Publicerades 2017-06-17 08:01:24.

Följ teamen på sidan Live under dagen!

Dubbelkval? Vi bjuder på middag!

Publicerades 2017-05-31 11:40:20.

Deltagare som kommer vara med på båda dagarna i Karlskrona (2017-06-17 + 2017-06-18) bjuds på middag på Scandic Hotell - där tävlingen utgår ifrån!

Middagen serveras på lördag kväll den 17/6 då vi även har betesförsäljning från bla Esox Gear, Karlskrona Båt & Fiske och Renz-Stein Lures.

Esox Gear exklusiva specialfärger

Publicerades 2017-05-31 11:26:43.

Esox Gear som har samarbetat med Sportfish Masters under tre år har nu tagit fram fyra specialfärger exklusivt för Sportfish Masters 2017 på det mycket framgångsrika betet Curly Lucy 20.

Utöver dessa fyra Curly Lucy har även en Toddler tail tagits fram i superexklusiva 30 ex.
Dessa beten finns i en begränsad upplaga och kan alltså enbart köpas via Sportfish Masters.

Köp kan göras på plats vid kval eller genom förbeställning på mail.
Alla köp hämtas ut vid kval.

Vill ni föreställa så mailar ni på niclas@sportfish.se samt swishar till 123 577 4708 - uppge namn och kval!
Försäljning på plats tar vi endast emot Swish.

Priser:
- Curly Lucy = 69:- st eller alla fyra färger för 250:- (ord 276:-).
- Toddler tail = 300:-

En större version av fotot

Nya huvudsponsorer

Publicerades 2017-04-28 20:29:22.

Vi välkomnar stolt nya huvudsonsorerna drev.se och Costa, samt nya försäkringspartnern Atlantica!

Välkommen till säsong 2017

Publicerades 2017-03-10 03:11:43.

Ta en titt och ta reda på vad som är nytt!

Värd / värdbutik

Anmälda team

  1. Team Traktor.Spinn Jems Martinsson
    Olle Martinsson
    Tobias Frid
  2. Southern Capital Fishing Kalle Westberg
    Mattias Nilsson
    Timmie Svensson
  3. South End Anglers Pierre Cardoso
    Michel Cardoso
    Christoffer Persson
  4. Team Björks Ringsjön Christian Jönsson
    Jim Jönsson
    Kristoffer Dalsved
  5. Rolf söner Henrik Wremert
    Niklas Andersson
    Peter Garmfors
  6. Fox Rage / Pike Fighter Germany Jürgen Willig
    Hans Jürgen van Heesch
    Lars van Heesch
  7. MOSSE LURES Anton Månsson
    Gustav Höglund
  8. Team KAP Henrik Angel
    Johan Palmqvist
    Johan Karvik
  9. Hooked by Ujvari Peter Ujvari
    Anders Ujvari
  10. Team_Landat Alexander Svensson
    Marcus Larsson
    Kim Nilsson
  11. TTF Jimmy Blomkvist
    Tim Göstasson
    Linus Sandberg
  12. Team renzstein / x3m Fredrik Renz
    Fredrik Blom
  13. Team JB Fishing Benjamin Wallman
    Johan Asplund Schmidt
  14. Team Bengtssons Butiken Alf Eckerström
    Niklas Wilhelmsson
    Christian Fridh
  15. Team beard 1 Karl olsson
    Per Jonsson
  16. De två muskietörerna Kenneth Svensson
    Thomas Järnerfalk
  17. Team Wirsenius Kristian Wirsenius
    Mikael Olá
    Alvin Wirsenius
  18. Pike Syndrome Johan Jakobsen
    Jacob Stenlund
    Jonas Haraldsson
  19. Gädderalen Marcus Johansson
    Albin Einarsson
  20. Gäddslemsuckers Andreas Johansson
    Mathias Pålsson
  21. Team Pike Maestro Sweden Johnny Bondesson
    Ludwig Bramwehl
    Noak Lindgren
  22. Raymarine PRO Team 2 Daniel Krejic
    Ola Dahl
    Benny Erleus
  23. Team Snålvatten 1.0 Niklas Olsson
    Fredrik Jarvisson
    Henrick Runnqvist
  24. MAD PIKERS Mikael de Bruijn
    Alex Hägg
  25. Abukah Lures x jiggy Filip Carlsson
    Petter Clarberg
    Måns Hermansson
  26. Team Dalton Brothers Andé Ryberg
    Oliver Centrèn
  27. Team Hobby&Fiske Martin Udd
    Veronica Mjösberg
    Thomas Björklund
  28. Team Pikefly Martin jonsson
    Tobias svensson
  29. SpinnSport Roger Nilsson
    Christina Nilsson
  30. Team RenzStein Jörgen Segerstein
    Fredric Segerstein
    Paul Rasmusson
  31. Team Fishing for fun Magnus Stendahl
    Jens Norblad
    Håkan Granqvist
  32. Team ORJ Oskar Katra
    Robin Tegerup
    Joel Carnemalm
  33. Team Monster 1 Bjarne Klinteback
    Jens Klinteback
    Jochem Numan
  34. Mojoboats South / Guldmunkarna Oskar Wilnersson
    Eric Thunberg
    Richard Thunberg
  35. Team JTL Ludvig Johansson
    Tobias Åkesson
    John Olsson
  36. Team ESOXARNA Jörgen Karlsson
    Ingmar Svensson
  37. Team Bostorp Jörgen Johansson
    Mikael Lindskog
  38. Team Högervev Daniel Axelsson
    Marcus Wikström
    Johan Karlsson
  39. CWC Fishing Team 1 Jimmy Lindahl
    Michael Bergander
    Stefan Trumstedt
  40. #TeamSnoddas1 Mikael Axelsson
    Thimmy Karlsson
    Sebastian Holm
  41. Team dea 3.0 Tobias Andreen
    Daniel Eriksson
    Jennifer lindqvist
  42. Team padda Julia Hamrin
    Sebastian Andersson
  43. Team Gäddhäng Karl Freij
    Simon Svedberg
  44. Team gladagäddan Anton Nilsson
    Simon gockert
  45. Team Jonsson Christian Jonsson
    Elias Jonsson
    Filip Jonsson
  46. Team Nilles / Waide Olle Vaide
    Andreas Nilsson
  47. Team Naviguide / Motorguide Erik Petersson
    Jerry Widell
    Pontus Kraft
  48. Team PB Paul Larsson
    Björn Hallengren
  49. Team burköl Christer wiklund
    Mikael wiklund
    Daniel wiklund
  50. TN Lures / LSFF-Fiskedask Tommy Nielsen
    Jimmie Thörnström
  51. Team OP Pierre Karlsson
    Oskar Alvarsson
  52. Team Jaktia Svängsta André Hensche
    Oscar Nilsson
  53. Båt & Fiske Karlskrona Johan Svensson
    Ola Kråksberg
    Tommy Pettersson
  54. Team Småpojkar Samuel Ternelius
    Felix Pettersson
    Gustav Samuelsson
  55. Team Wolfcreek Lures Jimmy Hallberg
    Andreas Persson
    Erik Krig
  56. Team MouseFishing / Jiggar.nu Andreas Andersson
    Tony Andersson
    Mickael Nilsson
  57. Team UFC (ultimatefishingcrew) Jonathan Petersson
    Mattias tomasson
    Emma Nilsson
  58. Team norreskog Peter andersson
    Andreas Lind

Anmälda men inte betalda/verifierade: 4.

Incheckade och klara för tävling: 54.

» Checka in med bokningskod